Kto przyjmuje?

mgr fizjoterapii Maciej Duczmal
Dyplomowany terapeuta metody DR ACKERMANNA, członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Manualnej.


Mezoterapia polega na wstrzykiwaniu w skórę małych dawek mieszaniny substancji leczniczych (leków alopatycznych lub homeopatycznych) zwanych koktajlami. Ich skład dobierany jest indywidualnie, zależnie od potrzeb, stanu zdrowia i skóry. Twórcą tej  metody leczenia jest francuski lekarz Michel Pistor.

Początkowo wykorzystywana była wyłącznie do leczenia bólu, schorzeń neurologicznych, laryngologicznych żylaków i innych. Obecnie najbardziej popularne jest wykorzystanie metody jako sposobu na łagodzenie problemów estetycznych i rzadziej pamięta się o ważnym wskazaniu do leczenia jakim jest leczenie bólu i konkretnych schorzeń.

Jest to metoda mało inwazyjna, skuteczna, pozwalająca na stosowanie małych dawek leków, które nie obciążają organizmu. Wykonywana w ustalonej serii daje długotrwałe rezultaty. Zabieg może być przeprowadzony tylko przez lekarza. Ból podczas wstrzyknięć jest niewielki, powikłania po mezoterapii są nieliczne (rumień, obrzęk, siniaki, krwiaki i bardzo rzadko reakcje alergiczne; są one krótkotrwałe, maksymalnie utrzymują się kilka dni).

Przeciwwskazania do mezoterapii:

 • alergia na którąkolwiek z substancji stosowanych podczas zabiegu
 • infekcyjne choroby skóry
 • choroby nowotworowe
 • choroby autoimmunologiczne
 • ciąża i okres laktacji

W schorzeniach i dolegliwościach kręgosłupa

 • Objaw rwy kulszowej, rwy udowej, barkowej

 • Dyskopatie (przepukliny, wypukliny krążka międzykręgowego)

 • Zespołowe bóle przeciążeniowe

 • Dysfunkcje ruchowe kręgosłupa różnego pochodzenia

 • Bóle pourazowe

 • Bóle i zawroty głowy

 • Tzw. Szumy uszne

 • Bóle karku, sztywność karku

 • Bóle w okolicach żeber, łopatek

 • Bóle w okolicach miednicy, pachwin

 • Bóle stawów kończyn

 • W wadach postawy

Rozpoznanie odwracalnych zaburzeń czynności narządu ruchu dotyczy dysfunkcji kręgosłupa jak i stawów obwodowych (stawy kończyn), w których nie nastąpiło jednoznaczne uszkodzenie ich struktury morfologicznej. Są to zaburzenia czynnościowo odwracalne.

Metoda dr Ackermanna jest oparta na 50 letnim doświadczeniu w leczeniu manualnym kręgosłupa. W wyniku tej pracy powstała terapia oparta na bardzo dokładnym badaniu stanu układu kostnego oraz skutecznym postępowaniu chiropraktycznym. Każdy ruch w tej terapii charakteryzuje się precyzją i dokładnością dając zamierzony efekt. Fizjoterapeuci stosujący tą metodę poza wysoko znajomością anatomii, fizjologii, radiologii posiadają duże wyczucie palpacyjne.

Metoda Ackermanna pozwala na działanie w miejscu występowania schorzenia w sposób celowany. Dlatego podczs zbiegu zostaje odblokowany tylko i wyłącznie ten kręg, który powodował u pacjenta ból lub inne dolegliwości.

Istotą postępowania w metodzie Ackermanna jest odnajdywanie i usuwanie zmian funkcjonalnych, a tym samym zmniejszanie, a nawet zapobieganie dolegliwościom. Jest to możliwe w ciągu jednego lub kilku zabiegów

Duża część dolegliwości bólowych w obrębie narządu ruchu, w tym w obrębie kręgosłupa, spowodowana jest odwracalnymi zaburzeniami mechaniki. Oznacza to, że można je leczyć bez operacji. Nieprawidłowe położenie poszczególnych części szkieletu względem siebie, może prowadzić do stanów patologicznych, mających charakter miejscowy lub odruchowy - zmiany w jednej części naszego organizmu wywołują reakcje w częściach odległych.

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeżeli chodzi o kręgosłup, zasadę tę można realizować, decydując się na manualne badanie według założeń metody Ackermanna. Badanie to, przeprowadzone jest pod kątem prawidłowości statyki kręgosłupa i miednicy (prawidłowego ustawienia przestrzennego kości kręgosłupa i miednicy). Bardzo często, podczas badania, mimo pozornego braku zmian i dolegliwości, okazuje się, że w statyce kręgosłupa lub miednicy, występują nieprawidłowości - nierzadko bolesne podczas palpacji. Ich usunięcie znacznie zmniejszy ryzyko wystąpienia dolegliwości w przyszłości.
Błahe przyczyny mogą przynieść poważne skutki.

Trzeba uświadomić sobie, że granice między bólem, a uwolnieniem się od niego wyznaczają milimetry. Dlatego warto zapobiegawczo, regularnie poddawać się kontrolom kręgosłupa.

U osób cierpiących na dolegliwości bólowe kręgosłupa, karku, bóle i zawroty głowy, zaburzenia równowagi, bóle pleców, barków, łokci, krzyża, kości ogonowej, dolegliwości związane z dyskopatią, rwę kulszową, rwę ramienną, drętwienia kończyn, bóle bioder, kolan, stóp.

Częstym wskazaniem do stosowania terapii są dolegliwości przypominające objawy chorób wewnętrznych, które nie znajdują potwierdzenia w badaniach dodatkowych. Mogą to być objawy rzekomowieńcowe, pseugogastryczne, przypominające objawy chorób ginekologicznych lub urologicznych, tzw. migrena szyjnopochodna (bóle głowy, zaburzenia widzenia, słyszenia itp.), nieuzasadnione bóle zębów, uszu, języka. Oczywiście jak w takich przypadkach wskazane jest wykonanie podstawowych i specjalistycznych badań wykluczających istnienie choroby organicznej. 

Coraz częściej dolegliwości bólowe i dysfunkcja kręgosłupa i stawów występują u ludzi młodych. Może to być związane z niewłaściwą dietą, brakiem ruchu, nieprawidłowymi nawykami ruchowymi, przeciążeniami, przebytymi urazami lub sytuacjami losowymi.

Zabiegi manualne znajdują również zastosowanie w kompleksowej terapii wad postawy, skolioz, zaburzeń rozwojowych, bólów kończyn i głowy u dzieci i młodzieży.

 • ręczne zabiegi mobilizacji i manipulacji stawów i segmentów kręgosłupa, stawów krzyżowych, stawów kończyn, wykonywane są przez lekarza, po uprzednim dokładnym badaniu i zakwalifikowaniu do terapii zdiagnozowanych zaburzeń;
 • terapia tkanek miękkich to zabiegi manualne wykonywane przez terapeutę mające na celu usunięcie zaburzeń w tkankach miękkich okołostawowych (skóra, tkanka podskórna, powięź, torebka stawowa, więzadła, ścięgna, mięśnie) towarzyszących zespołom bólowym kręgosłupa i stawów;
 • poizometryczna relaksacja mięśni jest to rodzaj zabiegów wykonywanych przez terapeutę ukierunkowanych na rozluźnianie i rozciąganie przykurczonych mięśni;

Leczenie manualne przyczynia się do skrócenia czasu leczenia, poprawy sprawności ruchowej, przywrócenia zdolności do podjęcia pracy zawodowej przy jednoczesnym ograniczeniu leczenia farmakologicznego.

Profilaktyka jak w większości chorób, również i w tym przypadku polega w znacznej mierze na prowadzeniu zdrowego trybu życia. Przestrzeganie zdrowej i odpowiedniej diety oraz regularna aktywność fizyczna to właśnie te elementy, które w istotny sposób mogą się przyczynić do zmniejszenia ryzyka wystąpienia choroby, a są one szczególnie ważne dla osób otyłych lub prowadzących bardziej siedzący tryb życia.

Profilaktycznie powinno się wykonywać badanie stężenia glukozy we krwi przynajmniej raz na 3 lata.

Dane kontaktowe

NZOZ Medicor s.c. ul.Wrocławska 28
63-400 Ostrów Wlkp. 62 592 81 08 ostrow@nzozmedicor.eu

oddział w Odolanowie:
ul.Gimnazjalna 6
63-430 Odolanów 62 733 37 75 ostrow@nzozmedicor.eu

oddział w Raszkowie:
ul.Koźmińska 20
63-440 Raszków 531 400 804 ostrow@nzozmedicor.eu

NIP 622-23-10-299  |  Regon 250951612

Jesteśmy na

Wszystkie prawa zastrzeżone
profesonalne strony internetowe Infornet.eu

projekt graficzny: Rafał Gromski