Co to jest otyłość?

Otyłość jest to patologiczne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, przekraczające jego fizjologiczne potrzeby i możliwości adaptacyjne, mogące prowadzić do niekorzystnych skutków dla zdrowia.

Za otyłość uważa się stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20% całkowitej masy ciała u mężczyzn oraz 25% u kobiet. Otyłość nie zawsze kojarzy się z chorobą jednak lekarze klasyfikują otyłość jako chorobę. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje otyłość za globalną chorobę XXI wieku.

Jak powstaje?

Otyłość wtórna może być spowodowana np. stosowaniem leków, zaburzeniami układu nerwowego.
Przyczyną otyłości pierwotnej mogą być uwarunkowania genetyczne, nieodpowiedni styl życia: nadmierne spożywanie pokarmów, brak aktywności fizycznej.
Przyczyną mogą być także czynniki psychologiczne najczęściej jest to stres a jedzenie jest sposobem na odreagowanie.

Czym grozi?

Powikłania otyłości: cukrzyca typu II, nadciśnienie, miażdżyca, niedokrwienie mięśnia sercowego, niewydolność serca, zwyrodnienie stawów, żylaki kończyn dolnych.

Osoby otyłe są bardziej narażone na: udary mózgu, nowotwory, bezpłodność, kamicę pęcherzyka żółciowego.

Jak rozpoznać?

Standardem wśród wszystkich wskaźników które określają czy występuje otyłość jest indeks masy ciała BMI (ang. Body Mass Index). Jest to stosunek masy ciała w kilogramach do kwadratu wzrostu w metrach.

Niedowaga jest wbrew pozorom bardzo niebezpieczna. Może ona prowadzić do wszelakich zaburzeń funkcjonowania organizmu (np. pracy serca), zaburzeń hormonalnych, wystąpienia poronień u kobiet w ciąży, przewlekłego niedoboru witamin i składników mineralnych, co często wywołuje nieodwracalne zmiany w organizmie. Objawami, prócz wychudzenia najczęściej są ospałość, zmniejszona odporność, zła kondycja włosów i paznokci. Przy niedowadze niekiedy występuje anemia, osłabienie kości, osteoporoza.

Świadczy o prawidłowej masie ciała. Oznacza to, że nie ma potrzeby zmiany stylu życia, czy odżywiania się.

Osoby, które uzyskały ten wynik nie muszą się jeszcze zanadto martwić, lecz powinny to potraktować jako sygnał ostrzegawczy, który sugeruje zmianę stylu życia, ograniczenie cukrów i tłuszczy.

Wynik ten mówi o zwiększonym ryzyku wystąpienia chorób typowych dla otyłości.

W przedziale tym znacząco wzrasta ryzyko wystąpienia chorób związanych z otyłością.

Osoby, które uzyskały ten wynik powinny jak najszybciej udać się do lekarza. W tym przedziale występuje bardzo duże zagrożenie życia. Taką otyłość leczy się specjalnie dobranymi ćwiczeniami, dietą i lekami. W przypadkach, kiedy to nie wystarczy - potrzebna jest operacja chirurgiczna.

Dane kontaktowe

NZOZ Medicor ul.Wrocławska 28
63-400 Ostrów Wlkp. 62 592 81 08 ostrow@nzozmedicor.eu

oddział w Odolanowie:
ul.Gimnazjalna 6
63-430 Odolanów 62 733 37 75 ostrow@nzozmedicor.eu

oddział w Raszkowie:
ul.Koźmińska 20
63-440 Raszków 531 400 804 ostrow@nzozmedicor.eu

NIP 622-23-10-299  |  Regon 250951612

Jesteśmy na

Wszystkie prawa zastrzeżone
profesonalne strony internetowe Infornet.eu

projekt graficzny: Rafał Gromski